Hudba jménem Antonín - PETROF Gallery
Přihlaste se k odběru novinek
Virtuální prohlídka

Hudba jménem Antonín

Začátek
12. 9. 2023 od 19:00
Konec
12. 9. 2023 do 20:30
Na Brně 2136/4, 500 06 Hradec Králové
Pořadatel: PETROF, spol. s r.o.

Koncert PETROF Art Family

Komorní koncert „Hudba jménem Antonín“ vám představí průřez z klavírního repertoáru různých historických epoch v paralele s dějinami jednoho z nejvýznamnějších evropských výrobců akustických pian, společnosti PETROF. Koncert se koná u příležitosti blížícího se 160. výročí založení firmy.

Koncert je pojmenován po dvou pro společnost PETROF významných Antonínech: po jejím zakladateli, Antonínu Petrofovi a klavíru ANT. PETROF 275, který je vlajkovou lodí celé produkce firmy.

Dramaturgie koncertu je pojata jako cesta klavírů značky PETROF světem od založení firmy v roce 1864, přes důležité historické milníky, až po současnost. K této chronologické posloupnosti je uzpůsoben i repertoár, který začíná Franzem Lisztem a pokračuje Antonínem Dvořákem, Sergejem Rachmaninovem, Mauriciem Ravelem, Leošem Janáčkem a Bedřichem Smetanou.

Večer je doprovázen průvodním slovem klavíristy a ambasadora české hudby Ivo Kahánka, který historii firmy PETROF atraktivním způsobem propojuje s repertoárem koncertu a rovněž uvádí vystupující umělce.

Vystupující

  • Markéta Cukrová – mezzosoprán
  • Jan Fišer – housle
  • Jan Schulmeister – klavír
  • Ivo Kahánek – klavír
  • Ivan Klánský – klavír

Markéta Cukrová

Mezzosopranistka Markéta Cukrová je na české scéně vokální hudby ojedinělým úkazem. Pro neobyčejnou všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Dlouhodobé úspěchy ve stylové interpretaci jí vynesly spolupráci s renomovanými soubory a orchestry (La Risonanza, Mala Punica, Les Muffatti, Collegium Marianum, Ensemble Tourbillon, Collegium Vocale Gent, Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Inégal, Orkiestra Historyczna, Česká Filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Vlámská filharmonie), s nimiž se podílela na více než dvaceti nahrávkách.

Jan Fišer

Jan Fišer zastává post koncertního mistra České Filharmonie. Od roku 2004 do roku 2019 působil jako koncertní mistr, umělecký vedoucí a příležitostní dirigent PKF – Prague Philharmonia. Jako hostující koncertní mistr se představil také v BBC Symphony Orchestra, Bamberger Symphoniker – Bayerische Staatsphilharmonie a Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern. Spolupracuje rovněž s řadou orchestrů jako sólista.

Jan Schulmeister

Jan Schulmeister patří již k šesté generaci hudební rodiny Černých; jeho přímý předek František Černý, zakladatel hudební tradice rodiny, byl zlonickým žákem Antonína Liehmanna a spolužákem Antonína Dvořáka.

Hře na klavír se Jan Schulmeister věnuje od pěti let. Na jeho domovské ZUŠ v Kroměříži, byl žákem Evy Zonové, od září 2020 začal studovat na Konzervatoři P.J.Vejvanovského v Kroměříži v klavírní třídě své maminky.

Od sedmi let se pravidelně účastní národních i mezinárodních klavírních soutěží, v nichž dosahuje pozoruhodných výsledků.

Ivo Kahánek

Absolutní vítěz mezinárodní soutěže Pražské jaro se brzy zařadil mezi nejpůsobivější umělce své generace. Vystupuje s předními světovými orchestry (BBC Symphony Orchestra, Česká filharmonie, Bamberger Symphoniker) a dirigenty (Jiří Bělohlávek, Pinchas Steinberg, Vladimir Ashkenazy, Jakub Hrůša) a je hostem prestižních festivalů (BBC Proms, Pražské jaro aj).

V roce 2014 se představil jako sólista za doprovodu Berlínské filharmonie pod taktovkou Sira Simona Rattlea. Pořídil několik nahrávek pro vydavatelství Supraphon a Deutsche Grammophone. Album Iva Kahánka získalo cenu za nahrávku roku v rámci prestižních britských BBC Music Magazine Awards.

Ivan Klánský

Ivan Klánský náleží ke světové pianistické špičce – ať už jako sólista či jako komorní hráč. Je laureátem řady nejprestižnějších zahraničních soutěží. Jako žádaný sólista i komorní hráč absolvoval více než čtyři tisíce koncertů na pódiích čtyř světadílů. V letech 1980 až 1990 byl sólistou České filharmonie. U dánské firmy Kontrapunkt nahrál kompletní klavírní dílo Bedřicha Smetany. Ivan Klánský je členem prvotřídního komorního ansámblu Guarneri Trio Prague, s nímž natočil tři desítky CD.

Významně se angažuje v oblasti organizování hudebního života v České republice – je předsedou Chopinovy společnosti, prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských lázních, předsedou poroty tamní Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina aj. Pedagogicky působí na pražské Akademii múzických umění. Od roku 1991 je rovněž profesorem Vysoké hudební školy v Luzernu. K jeho nejúspěšnějším absolventům patří například vítězové Mezinárodní soutěže Pražského jara Martin Kasík a Ivo Kahánek.

Dress code
Semi Formal

Kudy z nudy
PATRIOT

* Změna programu vyhrazena.